Remineralizácia
Remineralizácia je bežne prebiehajúci proces v ústnej dutine, ktorý má vplyv na zdravie chrupu. Ide o opätovné navrátenie a ukladanie iónov minerálov do tvrdých zubných tkanív, odkiaľ boli predtým uvoľnené. Ide o prirodzený dej, ktorý prebieha v ústach za pomoci sliny a jej zložiek.
Po každom jedle (ale napríklad aj po sladených či kyslých nápojoch) dochádza k poklesu pH v ústach a vzniku kyslého prostredia. Pokles nastáva na základe pôsobenia baktérií zubného plaku. Tie majú schopnosť rozkladať cukry obsiahnuté v strave a premieňať ich na organické kyseliny. Tieto kyseliny následne vedú k zníženiu pH a jeho negatívnemu vplyvu na povrch zubov. Z tvrdých zubných tkanív sa uvoľňujú ióny minerálov (najmä vápnika a fosfátov), z ktorých sú zubné tkanivá prirodzene tvorené. Tento proces odvápňovania sa nazýva demineralizácia. Po zhruba 20 - 30 minútach od skončenia prísunu potravy kyslé prostredie v ústach opäť pozvoľne klesá a hodnota pH sa znovu ustaľuje. V tej chvíli naopak začína proces remineralizácie, kedy sa minerály obsiahnuté v slinách opäť vracajú a ukladajú do štruktúry zubných tkanív (najmä zubnej skloviny).
Ak je demineralizácia a remineralizácia v rovnováhe, nedochádza k porušeniu povrchu zubov. Ak však demineralizácia prevláda nad remineralizáciou, začína sa tvoriť zubný kaz. Potrebné stavebné zložky či minerály pomáhajú do zubných tkanív navracať aj vhodné remineralizačné prípravky, ako sú zubné pasty, ústne výplachy či koncentrovanejšie zubné gély a laky. Založené sú predovšetkým na obsahu fluoridových iónov, najnovšie aj kryštálikov hydroxyapatitu či bioaktívnych častíc vápnika a fosfátov.
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.