Pulpitída

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Pulpitída je označenie pre zápalové postihnutie zubnej drene. Zubná dreň čiže zubná pulpa je mäkké tkanivo vnútri zuba, ktoré je tvorené riedkym väzivom s početnými krvnými a lymfatickými cievami a nervovými vláknami. K jej zápalu dochádza najčastejšie na základe bakteriálnej infekcie. Dôvodom býva najmä neošetrený zubný kaz, ktorý sa dostal do tesnej blízkosti zubnej drene alebo do nej priamo prenikol. Následkom toho dochádza k podráždeniu drene bakteriálnymi produktmi a k šíreniu infekcie. Na to dreň reaguje zápalom, ktorý býva spojený s náhle vzniknutou, veľmi intenzívnou a neustupujúcou bolesťou. Tá je veľmi často ťažko lokalizovateľná, ostrá a vystreľujúca do oblasti spánku, čeľuste či krku. Budí zo spania a v určitých prípadoch sa nedá utlmiť ani liekmi proti bolesti.

Pulpa zuba má v dospelosti veľmi obmedzenú regeneračnú schopnosť, a preto je v takejto situácii už nenávratne poškodená. Aby sa mohol zub ponechať v ústach a nepredstavoval zdroj ďalšej infekcie, je nutné zapálenú zubnú dreň zo zuba odstrániť a zub endodonticky ošetriť. Komplikáciou neošetrenej pulpitídy je odumretie drene, šírenie bakteriálnej infekcie cez koreňové kanáliky do periodoncia v oblasti hrotu koreňa a vznik periodontitídy.

Medzi ďalšie menej časté, ale možné príčiny zápalu zubnej drene patrí nadmerné podráždenie tkanív pulpy chemickými či termickými vplyvmi alebo poškodenie pri úraze.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne