Endodoncia

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Endodoncia je veľmi špecializovaný odborom záchovného zubného lekárstva. Zaoberá sa zubnou dreňou a patologickými procesmi alebo ich komplikáciami, ktorými môže byť dreň postihnutá. Zahŕňa škálu zákrokov, medzi ktoré patria endodontické ošetrenie zuba (laicky ošetrenie koreňových kanálikov), zubná chirurgia či ošetrenie zubných úrazov.

Zubná dreň (zubná pulpa) je unikátne tkanivo ľudského organizmu, ktoré tvorí mäkké väzivo, krvné a lymfatické cievy a nervové vlákna. V dospelosti bohužiaľ nemá takmer žiadnu regeneračnú schopnosť, a preto v prípade, že dôjde k jej poškodeniu, býva nenávratne zničená a spravidla čoskoro odumiera. V takom prípade sa môže stať zdrojom infekcie, ktorá sa najčastejšie šíri cez koreňové kanáliky ďalej do kosti. V horších prípadoch aj do jej okolia a potom veľmi rýchlo aj do celého organizmu.

Jediným riešením ako takto postihnutý zub v ústach zachovať bez toho, aby predstavoval riziko infekcie, je správne endodontické ošetrenie. Teda ošetrenie zubnej drene v dreňovej dutine a koreňových kanálikoch zuba. V súčasnosti endodontické ošetrenie prebieha pri znecitlivení za pomoci lokálnej anestézie a cez ošetrovaný zub sa aplikuje pružná izolačná blana označovaná kofferdam. Tá bráni ďalšiemu infikovaniu otvoreného zuba slinou či krvou a zároveň chráni pacienta pred vdýchnutím alebo prehltnutím nástroja alebo dezinfekčného roztoku. Z dreňovej dutiny a všetkých koreňových kanálikov sa počas ošetrenia odstráni tkanivo zubnej drene, kanáliky sa očistia, špeciálne prispôsobenými nástrojmi opracujú a zbavia infikovaných stien. Vhodnými dezinfekčnými roztokmi sa vydezinfikujú a následne tesne zaplnia koreňovou výplňou. Na záver je dôležité zub uzavrieť úplne tesniacou zubnou výplňou, aby nemohlo dôjsť k opätovnej reinfekcii. Endodontické ošetrenie býva spravidla časovo aj finančne náročnejšie. Môže prebehnúť počas jedinej návštevy, často však treba absolvovať viac návštev. Endodonticky ošetrené zuby ďalej plnia svoju bežnú funkciu v ústach. Sú však už ošetrením oslabené, a preto sa vo väčšine prípadov odporúča ich spevnenie korunkou.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Lucie Vokůrková
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne