Doprava zadarmo u objednávok nad 20 EUR.

Mostík

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Zubný mostík je fixná alebo snímacia protetická náhrada, ktorá najčastejšie nahrádza medzeru po chýbajúcom zube alebo zuboch a ktorá obnovuje zubný oblúk z funkčného aj estetického hľadiska. Fixný mostík je pomerne bežne zhotovená zubná náhrada, ktorá je pevne pripojená k zubom v okolí medzery. Zuby, ku ktorým je mostík pripojený, musia byť obrúsené rovnako ako u jednoduchých sólo koruniek. Je teda potrebný zásah aj na okolitých zuboch, ktoré často nemusia byť postihnuté.

Medzi konštrukčné prvky fixného mostíka patria tzv. pilierové konštrukcie a rámy. Pilierové konštrukcie predstavujú korunky mostíka, ktoré sú pevne pripojené k nabrúseným zubom. Sú obdobou jednotlivých zubných koruniek a dopĺňajú prirodzené zuby do pôvodného anatomického tvaru, teda funkčne aj esteticky. Ako medzičleny sú označované priamo tie časti mostíka, ktoré nahrádzajú chýbajúce zuby a premosťujú medzeru v zubnom oblúku. Sú väčšinou redukované, aby nedochádzalo k preťaženiu pilierových zubov. Z viditeľnej strany majú medzičleny anatomický tvar, redukované sú z dôvodu estetiky z orálnej strany. Medzičleny nesmú dráždiť priliehajúcu sliznicu a musia umožňovať primeranú implementáciu ústnej hygieny.

Rozsiahle fixné mostíky môžu mať tiež dlahovaciu funkciu, ak niektoré zuby chrupu už stratili dostatočnú pevnosť.

Alternatívu fixného mostíka predstavuje snímací mostík. V takom prípade ide o zubnú náhradu, ktorú je možné z úst jednoducho vyberať a opäť nasadzovať. Väčšinou sú lacnejšou možnosťou ako fixné mostíky. Výhodou je ľahšie vykonávanie ústnej hygieny, nevýhodou naopak býva často estetika či zaťažovanie okolitých zubov.

Odporúčané produkty

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Iveta Bulínová
odborná konzultácia kozmetiky
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne