Dentálny implantát

Zdieľať na

Zubný implantát je zubná náhrada, ktorá nahrádza koreň chýbajúceho zuba a počas chirurgického výkonu sa zavádza do kosti čeľuste. Následne sa naň nasadí estetická korunka, vďaka čomu predstavuje vernú kópiu vlastného zuba. Na rozdiel od mostíka jeho zavedenie nevyžaduje zbrúsenie okolitých zubov. Implantát je zasadený do kosti čeľuste na miesto pôvodného zuba, kde má za úlohu plniť jeho funkciu.

Historicky došlo k veľkému vývoju jednotlivých typov implantátov. Medzi často používané dentálne implantáty kedysi patrili napríklad žiletkové čiže čepieľkové implantáty, ale dnes sa od ich využitia viac-menej upúšťa. Podobne sa na niektorých pracoviskách zavádzali transmandibulárne implantáty, ktoré prechádzali celou výškou dolnej čeľuste. Ďalší typ predstavovali tzv. bikortikálne skrutky zavádzané tiež cez celú dolnú čeľusť, pričom ich hrot bol fixovaný v kompaktnej kosti hrany mandibuly. Všetky tieto druhy implantátov patria medzi enoseálne implantáty, a teda zasahujú do štruktúry kosti. Ďalšou možnosťou sú suberiostálne implantáty, ktoré sú zavedené medzi periost a alveolárnu kosť v prípadoch, keď kosti nie je dostatok.

V súčasnosti sa najviac využíva enoseálny valcový implantát. Ten sa do kosti zavádza v podobe valca s rôzne upraveným povrchom, najčastejšie vo forme skrutiek. Moderné implantáty sú zhotovené prevažne z titánu alebo jeho zliatiny. Tie majú schopnosť tzv. oseointegrácie, teda pevného pripojenia k okolitej kosti.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Lucie Vokůrková
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne