Parodont

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Parodont je súbor štyroch tkanív, ktoré majú za úlohu ukotviť zub v čeľusti. Zahrňuje ďasno, alveolárnu kosť, cement pokrývajúci povrch koreňa zuba a periodoncium čiže úzku štrbinu medzi alveolárnou kosťou a koreňom zuba, ktorá je vyplnená pružnými väzivovými vláknami.

Ďasno je mäkké tkanivo, ktoré prekrýva alveolárnu kosť. Na zub nalieha okolo celého krčka. Časť okolo krčka zuba je voľná a dookola vytvára plytký žliabok, tzv. ďasnový žliabok (sulcus gingivalis). Ten je u zdravého ďasna prirodzene hlboký cca 0,5 - 3 mm. V medzizubí vybieha ďasno do trojuholníka, ktorý vypĺňa medzizubný priestor,  do tzv. medzizubnej (interdentálnej) papily. Zdravé ďasno je svetloružové, s mierne jamkovitým povrchom. Nie je citlivé na dotyk, ani nekrváca. Ďasno, ktoré je začervenané až tmavočervené, opuchnuté, precitlivelé a krváca pri čistení alebo hryzení tvrdého sústa, je známkou zápalu.

Alveolárna kosť je kosť hornej a dolnej čeľuste v okolí zubov. Zub je zasadený v zubnom lôžku alveolárnej kosti, v tzv. alveole. Medzi zubom a kosťou je úzka štrbina, tzv. periodontálna štrbina, ktorá obsahuje väzivové kolagénne vlákna. Táto štrbina sa spolu s vláknami súhrnne nazýva periodoncium. Cement je potom tvrdé zubné tkanivo, ktoré prekrýva v tenkej vrstve celý povrch koreňa.

Existencia parodontu je viazaná na prítomnosť zuba. Ak dôjde k strate zuba, zaniká aj jeho parodont.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne