Parodont

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Parodont je súbor štyroch tkanív, ktoré majú za úlohu ukotviť zub v čeľusti. Zahrňuje ďasno, alveolárnu kosť, cement pokrývajúci povrch koreňa zuba a periodoncium čiže úzku štrbinu medzi alveolárnou kosťou a koreňom zuba, ktorá je vyplnená pružnými väzivovými vláknami.

Ďasno je mäkké tkanivo, ktoré prekrýva alveolárnu kosť. Na zub nalieha okolo celého krčka. Časť okolo krčka zuba je voľná a dookola vytvára plytký žliabok, tzv. ďasnový žliabok (sulcus gingivalis). Ten je u zdravého ďasna prirodzene hlboký cca 0,5 - 3 mm. V medzizubí vybieha ďasno do trojuholníka, ktorý vypĺňa medzizubný priestor,  do tzv. medzizubnej (interdentálnej) papily. Zdravé ďasno je svetloružové, s mierne jamkovitým povrchom. Nie je citlivé na dotyk, ani nekrváca. Ďasno, ktoré je začervenané až tmavočervené, opuchnuté, precitlivelé a krváca pri čistení alebo hryzení tvrdého sústa, je známkou zápalu.

Alveolárna kosť je kosť hornej a dolnej čeľuste v okolí zubov. Zub je zasadený v zubnom lôžku alveolárnej kosti, v tzv. alveole. Medzi zubom a kosťou je úzka štrbina, tzv. periodontálna štrbina, ktorá obsahuje väzivové kolagénne vlákna. Táto štrbina sa spolu s vláknami súhrnne nazýva periodoncium. Cement je potom tvrdé zubné tkanivo, ktoré prekrýva v tenkej vrstve celý povrch koreňa.

Existencia parodontu je viazaná na prítomnosť zuba. Ak dôjde k strate zuba, zaniká aj jeho parodont.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Iveta Bulínová
odborná konzultácia kozmetiky
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne