Citlivé zuby

Zdieľať na

Citlivosť zubov čiže dentínová  precitlivenosť je pomerne častý problém, ktorý veľmi ovplyvňuje kvalitu života a bežné každodenné aktivity. Prejavuje sa najmä ťažkosťami spojenými s pitím studených či teplých nápojov alebo konzumáciou sladkých či kyslých potravín. V niektorých prípadoch môžu zuby reagovať citlivo aj na studený vzduch pri nádychu alebo na vykonávanie ústnej hygieny a čistenie zubov.

Korunky zubov sú prirodzene pokryté zubnou sklovinou a v oblasti krčkov ďasien. Zubovina čiže dentín, ktorý tvorí jadro zuba a nachádza sa pod vrstvou skloviny, je popretkávaná veľkým množstvom kanálikov označovaných ako dentínové tubuly. Do nich z dreňovej dutiny vnútri zuba zasahujú jemné nervové zakončenia. Ak dôjde k ústupu ďasien v oblasti krčkov či porušeniu povrchovej vrstvy skloviny, vonkajšie podnety môžu ľahšie prenikať k dentínu a cez dentínové tubuly dráždiť prítomné nervové vlákna. To sa následne prejaví ako zvýšená citlivosť či bolesť zubov. Odhalený dentín je navyše náchylný na vznik zubného kazu.

Pri riešení dentínovej precitlivenosti a precitlivenosti zubov je vhodné používanie mäkkých zubných kefiek a šetrná technika čistenia zubov. V tomto prípade je veľmi dôležitá pravidelná ústna hygiena aj medzizubná hygiena. Dôležité je vyvarovať sa agresívnemu spôsobu čistenia zubov tvrdou kefkou spolu s používaním vysoko abrazívnych zubných pást. Tie nešetrne obrusujú povrch zubov, a to najmä v oblasti krčkov, čo vedie tiež k citlivosť. Vhodné je vyhýbať sa kyslým alebo sladkým nápojom a potravinám. Tie môžu vyvolávať citlivosť, prípadne vedú k zvýšenej kyslosti v ústach a ľahšej demineralizácii (odvápňovaniu) povrchu zubov. Vplyvom toho sa narušuje povrch zubov a zároveň sa zvyšuje riziko zubného kazu. Čistenie zubov by nemalo nasledovať okamžite po jedle. Opäť z dôvodu kyslého prostredia v ústach by pri bezprostrednom čistení zubov zubnou kefkou došlo k zvýšenému opotrebovaniu povrchu zubov. Kvôli tomu sa odporúča s čistením zubov počkať aspoň 20 - 30 minút po jedle. Znižovaniu citlivosti zubov napomáhajú aj vhodné prípravky, ktoré zubný povrch remineralizujú a znižujú citlivosť nervových zakončení. Určite je tiež veľmi dôležité problém vždy konzultovať so zubným lekárom.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne