Doprava zadarmo u objednávok nad 20 EUR.

Parabény v kozmetike a dentálnej hygiene - fakty a mýty

PM
Tím Profimed
čítanie na 2 min
Zdieľať na
Parabény čiže konzervanty sú prírodné alebo syntetické látky, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri konzervovaní kozmetických výrobkov obsahujúcich vodu a pri udržaní ich integrity. Parabény majú totiž úžasnú vlastnosť, že aj pri minimálnych koncentráciách zastavujú rast a množenie širokého spektra mikroorganizmov vrátane baktérií, kvasiniek a plesní. Väčšinou ide o zmesi esterov hydroxybenzoovej kyseliny / PHBA /. Práve tieto zmesi umožňujú použiť nižšie koncentrácie (0,01 - 0,3 %) a zároveň zvýšiť konzervačnú účinnosť a predĺžiť životnosť výrobku. Napriek tomu sa otázke parabénov dlhodobo venuje zvýšená pozornosť v dôsledku vzniku možných podráždení, alergických reakcií a dokonca aj zvýšeného rizika nádorových ochorení.

Konzervanty sa bezpečne používajú v kozmetike, potravinárstve a farmácii už viac ako 100 rokov. Ako prvý sa začal používať etanol, známy ako lieh. Ten však nie je primárne určený na konzerváciu a predĺženie skladovateľnosti, teda v obsahu výrobku sa ako parabén neuvádza. Možno však tieto typy výrobkov, tzv. bez konzervantov, označiť ako nezávadné, hypoalergénne a šetrné? Veď etanol je oveľa dráždivejšia látka než väčšina dnes používaných konzervantov. Vplyv parabénov na ľudské zdravie sa intenzívne študuje od 80. rokov minulého storočia, v posledných desiatich rokoch prevažne vo vzťahu k zdraviu žien a detí. Parabény / PHBA / sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch ovocia aj zeleniny. Najviac je ich v čučoriedkach, ale sú aj v uhorkách, čerešniach, v mrkve či cibuli. Paradoxne, mnohé druhy ovocia a zeleniny obsahujúce parabény pôsobia zároveň ako silné prírodné antioxidanty. Parabény sa tiež tvoria v ľudskom organizme vplyvom rozpadu aminokyselín. Naše telo si s nimi väčšinou bez problémov vie poradiť, mení ich na prírodné PHBA a odstraňuje ich. Výskyt podráždenia alebo preukázaných alergií a je cca 0,5 %, čo je oveľa menej než napr. u iných potravinových alebo látkových alergií. Vplyv parabénov na výskyt rakoviny prsníka, spojený s podobným pôsobením ako ženský hormón estrogén, nebol jednoznačne preukázaný. Naopak bolo preukázané, že estrogénny účinok parabénov je až 100 000-krát slabší než napr. u fytoestrogénov bežne obsiahnutých v mnohých prírodných potravinách. Nie je tiež pravdou, že parabény sú v niektorých krajinách zakázané. Všetka legislatíva týkajúca sa použitia konzervantov ako v potravinách, liekoch, tak aj v kozmetických výrobkoch vrátane zubných pást je schválená štátnymi orgánmi, zodpovedá legislatíve EÚ a podlieha prísnym kontrolám. Prípadný výskyt alergií alebo podráždenia nie je štatisticky významný, je vždy dočasný a od postihnutých jedincov vyžaduje selektívny prístup k výberu produktov.

V súčasnej dobe európske aj americké legislatívne orgány vrátane FDA uvádzajú, že výrobky s konzervantmi sú podľa toxikologických aj lekárskych odborníkov považované za bezpečné a nie je dôvod, aby sa spotrebitelia obávali tieto produkty používať.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Iveta Bulínová
odborná konzultácia kozmetiky
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne