Je múdre mať inteligentnú kefku?

PM
Tím Profimed
čítanie na 3 min
Zdieľať na
Dočítame sa to všade. Elektrické prístroje sú stále inteligentnejšie. Niekedy máme pocit, že tvrdenia výrobcov trochu prehnané, inokedy schopnostiam prístroja veríme, ale na druhej strane pochybujeme, či niečo také naozaj využijeme – a teda potrebujeme. Na trh práve prichádza kefka Oral-B iO 10, ktorej schopnosti majú presahovať doposiaľ známe možnosti elektrických kefiek. Nastal teda ten správny čas znova si posvietiť na elektrické kefky.

Šesťdesiat rokov vývoja elektrických kefiek svedčí nielen o tom, že táto cesta má zmysel, ale tiež o tom, že uplynulo už dosť času na vytvorenie niečoho naozaj pokrokového. Hoci ešte pred dvadsiatimi rokmi bola väčšina zubných lekárov skôr proti elektrickým zubným kefkám, dnes je situácia úplne opačná.

Aké „za“ podporovala kefka už vtedy?

Osemdesiat percent ľudí si čistilo zuby príliš krátko. Napriek osvete sa na tom dodnes nič nezmenilo. Najbežnejší čas je sotva minúta, hoci aj najväčší laici o minime dvoch minút čistenia počuli už veľakrát.

Miesta, ktoré sme čistili, sme však zároveň nevideli. „Jazda“ naslepo rozhodne nie je zárukou skvele odvedenej práce. Tento problém platí aj dnes.

Zubnú kefku ľudia nedržali v prstoch ako ceruzku alebo žiletku na holenie, ale v pästi ako lopatu alebo kladivo. Výsledkom bolo, že na kefku (a teda na zuby aj ďasná) tlačili príliš silno. Uplynulo dvadsať rokov a… áno, stále tlačíme ako pri drhnutí schodov.

A čo odborníci elektrickým kefkám vytýkali natoľko, že ich ani tak pádne (a ako sa ukázalo, aj vytrvalé) dôvody nepresvedčili? Tvrdili, že kefky nie sú inteligentné. Že k dlhšiemu čisteniu nás elektrická kefka nedovedie. Že nemá oči, aby videla za nás – a čo vynecháme manuálnou kefkou, to vynecháme aj elektrickou. A čo je najhoršie, že prílišný tlak na elektrickú kefku je horší ako na manuálnu. Okrem efektívnejšieho čistenia videli aj efektívnejšie chyby. A práve chýbajúca inteligencia bola hnacím motorom výskumu a vývoja elektrických zubných kefiek. Najprv prišli časovače a senzory tlaku. Kefka nás dnes vďaka nim ľahko dovedie k správnej dĺžke čistenia. Jednoducho ju meria a komunikuje. Stále precíznejšie senzory tlaku nás nútia odľahčiť ruku a dnes nás dokonca varujú, keď už sme jemní až príliš a zuby len hladíme. Optimalizácia tlaku na kefku sa v dnešnej dobe stáva samozrejmosťou. A nakoniec prišli aj tie „oči“. Mapovanie zubov aj mobilné aplikácie nám dávajú kontrolu nad tým, ako efektívne skutočne čistíme. Vedú nás na zabúdané miesta, miernia našu prehnanú starostlivosť tam, kam sa ľahko dostaneme. Naše výsledky zaznamenávajú a vyhodnocujú. Pomocou škály čistiacich režimov korigujú starostlivosť na mieru tak, ako potrebujeme. Inteligentné kefky sa odôvodnili a presadili.

Modely iO od Oral-B potom v sebe spojili dve dlhodobo vyvíjané a rozdielne technológie čistenia – oscilačnú a sonickú. Kruhová hlavica cieli postupne na každý jeden zub a lineárny magnetický pohon koncentruje energiu predovšetkým do koncov čistiacich vlákien. Rotačno-oscilačné pohyby v kombinácii s mikrovibráciami sú veľmi šetrné, a ešte vďaka tomu ešte viac efektívne. Táto starostlivosť je navyše nečakane príjemná a prevádzka kefky veľmi tichá. Vďaka interaktívnemu displeju sa s kefkou ľahko dohovoríte, supervýkonná nabíjačka vás nezdrží a aplikácia Oral-B vám povie pravdu. Tá o čistení zubov nebýva spočiatku príjemná. Ale ponúkané hodnotiace skóre a následné tipy na vylepšený postup vás dovedú k cieľu, ktorým sú zdravšie, a teda aj estetickejšie zuby aj ďasná.

Produkty

Oral-B iO Series 10 Stardust White elektrická zubná kefka
Záruka 90 dní vrátenia peňazí
Akcia
Na sklade 3 ks
Ihneď v
Oral-B iO9 Series White Alabaster elektrická zubná kefka
Záruka 90 dní vrátenia peňazí
Akcia
V predajniach
Ihneď v
Oral-B iO7 Series Black Onyx elektrická zubná kefka
Záruka 90 dní vrátenia peňazí
Akcia
V predajniach
Ihneď v
Oral-B iO7 Series White Alabaster elektrická zubná kefka
Záruka 90 dní vrátenia peňazí
Akcia
V predajniach
Ihneď v

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Lucie Vokůrková
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne