Doprava zadarmo u objednávok nad 20 EUR.

Častý problém citlivých zubov

NB
MDDr. Nikolleta Benešová
čítanie na 3 min
Zdieľať na
Citlivé zuby - ťažkosť, ktorú už riešila veľká väčšina z nás. Dentínová precitlivenosť čiže zvýšená citlivosť zubov nie je ojedinelou záležitosťou, ale pomerne bežný problém. Mierne alebo už intenzívne ťažkosti dokážu častokrát nepríjemne potrápiť a komplikovať môžu aj bežné aktivity, akými je konzumácia obľúbených potravín alebo čistenie zubov.

Zvýšená citlivosť zubov je veľmi individuálnou záležitosťou a v ideálnom prípade k nej počas života vôbec nedochádza. Realita býva však iná a zuby môžu aj v bežných situáciách neprimerane reagovať. Niekedy ide o veľmi mierne a iba občasné ťažkosti, inokedy o každodenný problém. Citlivosť zubov býva najčastejšie sprevádzaná náhlymi a nepríjemnými pocitmi najmä pri konzumácii studených a teplých, ale aj sladkých či kyslých nápojov a potravín. Ak ide o výraznejší problém, citlivosť môže vyvolať aj nadýchnutie sa chladného vzduchu ústami alebo ústna hygiena a čistenie zubov.

Častým zdrojom citlivosti bývajú oblasti zubných krčkov. Tie sú prirodzene chránené ďasnami a na svojom povrchu kryté zubnou sklovinou. Ak však dôjde z nejakého dôvodu k ústupu ďasien alebo je porušený sklovinný kryt, zub môže znenazdajky začať reagovať na vonkajšie podnety, akými je napríklad chlad alebo teplo. Príčina vzniku tejto neprimeranej reakcie súvisí s usporiadaním zuboviny čiže dentínu pod zubnou sklovinou. Dentín predstavuje tvrdé zubné tkanivo, ktoré tvorí jadro zuba a formuje jeho tvar. V celej svojej šírke je preniknutý množstvom úzkych kanálikov označovaných ako dentínové tubuly, do ktorých zasahujú z dreňovej dutiny, mäkkého tkaniva vnútri zuba, početné nervové vlákna. Vďaka nim má dentín schopnosť citlivo reagovať. Pri odhalení krčkov alebo oslabení skloviny môžu vonkajšie podnety ľahko dráždiť nervové zakončenia, a teda vyvolávať bolesť.

K ústupu ďasien môže dôjsť v súvislosti s dlhodobo prebiehajúcimi neliečenými zápalmi ďasien a paradentózou. Príčinou odhaľovania zubných krčkov môže byť aj nešetrná technika čistenia zubov, najmä pri používaní tvrdej zubnej kefky a vysoko abrazívnych zubných pást. Dôležité je preto zvoliť optimálne mäkkú zubnú kefku a správnu techniku čistenia si spolu s vhodnými pomôckami nechať ukázať stomatológom alebo dentálnym hygienikom. Vhodné nie je ani čistiť zuby ihneď po jedle, kedy vplyvom kyslého prostredia v ústach dochádza k uvoľňovaniu stavebných minerálov z povrchu zubov. Okamžitým čistením by mohlo naopak dôjsť k ich zvýšenému a nežiaducemu opotrebovaniu. Samostatnú kapitolu tvoria tzv. klinovité defekty krčkov, ktoré vznikajú v dôsledku preťaženia zubov, pri škrípaní či nadmernom zatínaní.

Pri riešení citlivých krčkov je tiež vždy dôležité vylúčiť zubný kaz, ktorý vyžaduje ošetrenie zubnou výplňou. V domácej starostlivosti sa dajú využiť šetrné zubné pasty proti citlivým zubom alebo pasty, ktoré zubný povrch zvýšene remineralizujú a doplňujú doň stratené ióny a minerály. Vďaka tomu navyše pomáhajú zaceľovať odhalený dentín a utesňovať otvorené dentínové kanáliky. Môžu obsahovať hydroxyapatit, kryštáliky vápnika a fosfátov alebo ióny fluoridov. Zubný lekár môže na povrch krčkov tiež aplikovať vysoko koncentrované gély či laky alebo podľa miery postihnutia zhotoviť aj bielu krčkovú zubnú výplň.

Produkty

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Iveta Bulínová
odborná konzultácia kozmetiky
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne