Herpes simplex virus

Starostlivosť o zuby
Zdieľať na

Herpes simplex virus (HSV) je prvý zistený ľudský herpes vírus. Ide o vírus spôsobujúci väčšinou bolestivé a často sa opakujúce infekčné ochorenie organizmu. Tento druh vírusu sa objavuje v dvoch formách, a to HSV-1 a HSV-2, ktoré majú podobnú štruktúru, ale manifestujú sa na rozdielnych častiach tela.

HSV-1 postihuje najčastejšie oblasť tváre a úst a prenáša sa slinami, HSV-2 sa prenáša pohlavným stykom alebo z matky na plod a prejavuje sa prevažne na dolnej polovici tela, najčastejšie na genitáliách.

Primoinfekcia vírusom HSV-1 prebieha najčastejšie už v detskom veku, kedy sa prejavuje ako tzv. herpetická gingivostomatitída. Tá je sprevádzaná najprv príznakmi podobnými chrípke, ako sú teplota, únava či nechutenstvo. Následne dochádza k výsevu bolestivých pľuzgierikov v ústnej dutine, typicky na ďasnách, tvrdom podnebí či chrbte jazyka. Infekcia je sprevádzaná zväčšením lymfatických uzlín a bolesťou úst, ktorá veľmi často obmedzuje príjem potravy a tekutín. Pľuzgieriky sa vyhoja spravidla do 2 týždňov.

Po prekonaní primoinfekcie zostáva už vírus v organizme v tzv. latentnej fáze. Ak dôjde napríklad k zníženiu imunity či inému oslabeniu organizmu, môže dôjsť k opätovnej reaktivácii vírusu, ktorý znovu vyvoláva ochorenie v oblasti tváre a úst. Najčastejšie vo forme oparu na perách, ale aj inde na pokožke tváre.

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne