Bolesť zubov

Nevíte, proč mě zub stále bolel, když byl mrtvý?

Dobrý den,

před měsícem jsem byla u zubařky s vrchní 6tkou vpravo. Zub byl mrtvý, tak mi dala léčivou vložku, protože tam byl zánět. Poté mi tam kousek vložky nechala a zub zaplombovala. Poté mě začal bolet zub znova. Zubařka mi tedy vyvrtala sousední zub (5 vpravo nahoře). Do zubu mi taky dala vložku na léčení.

Zub šíleně bolel na skus a byl citlivý na studené. Poté mi ze zubu vytrhala kořeny, vyčistila kanálky a dala umrtvovací vložku. Po nějaké době zub zaplombovala. A řekla, že vše je už v pořádku (na rentgenu nic závažného neviděla). Po měsíci mě zub rozbolel znova…Strašně bolel na skus a reagoval na studené. Tak jsem šla k ní, ona mi opět rozvrtala 5 a 6 nahoře a ještě navíc 6tku vpravo dole. Přitom mě ty dva zuby (6ka dole a 6ka nahoře) vůbec nebolely. Říkala, že mě to nemůže na studené bolet, když mám oba zuby mrtvé, že to může být ještě propojené se spodní 6tkou. Teď mám ve všech třech zubech nějakou vložku, a že mám přijít až za měsíc.

Nevíte, proč mě zub stále bolel? Když byl mrtvý? Protože je čas dovolených a my jedeme za měsíc na dovolenou, tak mám strach, aby mi ty vložky nevypadly. Myslíte, že to vydrží? Sestra říkala, že měsíc to určitě vydrží. Co mám dělat, pokud mi vložky vypadnou na dovolené?  A je možné že ta bolest byla opravdu propojená se spodním zubem, který mě vůbec nebolel?

Zdieľať na

Dobrý den,

Vaší situaci je velmi obtížné hodnotit na dálku. Je pravda, že někdy se bolest zubu (zejm. ve stádiu počínajícího zánětu zubní dřeně) může propagovat i do protilehlé čelisti a to může činit diagnostické problémy. Také je pravda, že zub s ošetřenými kořenovými kanálky již na studené nereaguje. Teoreticky ale ani toto nelze vyloučit. Systém kořenových kanálků není vždy tak jednoduchý, jek se obvykle znázorňuje na obrázcích. Často jsou přítomné různé odbočky, či nadpočetné kanálky. Může se tedy stát i to, že je ve stoličce nadpočetný kanálek a navzdory standardnímu endodontickému ošetření může způsobovat citlivost na studené, dokud se i tento kanálek nenajde a neošetří. Příčin možných komplikací endodontické léčby je celá řada a někdy není jednoduché příčinu odhalit. Aplikované provizorní výplně by měly přes dovolenou vydržet, zejména pokud jste o tom byla v ordinaci ujištěna. Pokud by přesto při dovolené některá z nich vypadla, bylo by vhodné navštívit místního stomatologa, pokud by byla stomatologická péče dostupná a na evropské úrovni. V opačném případě raději nechat zub volně a snažit se, aby se vstupy do kořenových kanálků neucpaly jídlem. Po Vašem návratu pak bude nutné všechny zuby podrobně vyšetřit a pokusit se najít příčinu Vašich obtíží a tu následně cíleně vyřešit. Jinak, než takto obecně, bohužel nejsem schopen odpovědět.

S pozdravem,

MUDr. Jan Jeřábek

Tím Profimed

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
David Ševčík
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne