Zubné pasty a ústne vody

Aké sú vhodné zubné pasty a výplachy pre tehotné a dojčiace matky?

Dobrý deň,

kupujeme od vás bio pastu Buccotherm so stéviou bez fluóru, ale v zložení sme našli aj sorbitol. Nie je to náhradné sladilo? Bola som tehotná a teraz dojčím, preto chcem niečo bez náhradného sladidla. Ale začala sa mi stenčovať sklovina, vydrala sa mi celá zubná sklovina pri kŕčkoch a na zuboch mi vznikli biele kriedové ryhy. Našli sme u vás pastu Bio repair plus total potection a Bio repair plus sensitivity control. Aký je, prosím, v týchto pastách rozdiel a ktorá by bola podľa vás vhodnejšia? Aké sladidlo obsahujú a sú vhodné aj počas dojčenia? Zubár mi poradil pastu GC tooth mousse, ale nenašli sme ju u vás. Je podstatne drahšia, tak neviem, ktorú si vybrať, aby naozaj pomohla.

Ďakujem veľmi pekne.

Prajem pekný deň,

budem sa snažiť odpovedať na vaše otázky poporiadku:

Máte pravdu, že Buccotherm obsahuje aj sorbitol. Je nutné však rozlišovať prírodné a umelé sladidlá. Sorbitol je čisto prírodná látka, ktorá je obsiahnutá v hrozne a v ovocí. Je to vlastne cukrový alkohol, ktorý je podobne ako napr. xylitol nekariogénny /nespôsobuje zubný kaz/, má menej kalórií ako sacharóza a nízky glykemický index. Je vhodný pre deti, diabetikov aj pre tehotné a dojčiace ženy. Jediný problém môže nastať pri predávkovaní, čo sa môže u citlivých osôb prejaviť črevnými ťažkosťami a hnačkami. Zubné pasty však obsahujú iba bezpečné množstvo a predávkovanie v žiadnom prípade nehrozí.

Čo sa týka vašich problémov so sklovinou, podľa vášho opisu ide o nadmernú abráziu skloviny a dentínu, odhalené kŕčky a klinové defekty. Takéto poškodenia môžu vzniknúť buď používaním zubných pást s vysokou abráziou, avšak vo vašom prípade ide skôr o zlú techniku čistenia zubov alebo nevhodnú, príliš tvrdú kefka. Zvlášť v období tehotenstva je tzv. tehotenská gingivitída pomerne častým prejavom. Pri nesprávnej technike zapálené ďasná ustupujú a prílišný tlak pri čistení spôsobuje vznik klinových defektov a abráziu dentínu. Zvoľte si preto jemnú zubnú kefku, napr. TePe Gentle Care a hlavne sa poraďte s dentálnou hygieničkou o správnej technike čistenia. Určite nesmiete pri čistení na kefku tlačiť, na rozrušenie a odstránenie plaku stačí veľmi jemný tlak. Prípadne odporúčam konzultovať v našich predajniach kúpu sonickej zubnej kefky, ktorá je v starostlivosti o zuby veľmi šetrná, ale efektívna.

Voľbu pasty BioRepair vám vzhľadom na stav vašej skloviny chválim. Pasta vie veľmi efektívne ošetriť poškodenú abradovanú sklovinu s jemnými defektami a prasklinami, zaceľuje začínajúce kazové lézie, je efektívna pri problémoch s citlivými zubami či kŕčkami. Klinovité defekty na vašej sklovine sa však už nezacelia. Ak ju však budete pravidelne používať a dodržiavať správnu techniku čistenia, stav vašej skloviny sa viditeľne zlepší a zuby prestanú byť citlivé. Odporúčam kombinovať aj s ústnym výplachom BioRepair. Pasta a výplach sú vhodné aj pre dojčiace matky, neobsahujú SLS, parabény, fluoridy. Vám by som odporúčal pastu BioRepair Plus Sensitivity Control, ktorá obsahuje maximálne množstvo zložky MICROREPAIR /24 %/, efektívne obnovuje sklovinu a zvyšuje jej odolnosť.

 

S pozdravom,

Petr Hnízdil

produktový specialista Profimed s.r.o.

Ječná 2, 120 00 Praha 2

tel.: +420 722 644 251

e-mail: petr.hnizdil@profimed.cz

Tím Profimed

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne