Správna ústna hygiena pri strojčeku a implantátoch
Čerstvý zubný plak sa dá čistením mäkkou kefkou odstrániť ľahko (čím je kefka mäkšia, tým je proces dlhší). Veľmi nám nenahráva, že má farbu veľmi podobnú zubom, a teda ho príliš dobre nevidíme. Pokiaľ sa nám ho nepodarí vyčistiť a plak zostane na mieste, postupne bude viditeľnejší. V zubárskom slangu sa maturovaný plak nazýva „tvaroh“. Ten časom zmineralizuje a vytvorí sa z neho zubný kameň, ktorý bez pomoci dentálnej hygieničky či hygienika a ich zručnosti s ostrými kyretami preč zo zubov nedostanete. Či už ide o plak alebo zubný kameň, pre zdravie zubov aj ďasien predstavujú zásadný problém. Ak chceme zuby bez kazu, ďasná bez zápalu a zdravú kosť, ktorá zuby drží, musíme byť jednoducho majstrami v čistení. Čo to znamená, ak máte na zuboch strojček alebo implantát v ústach? Musíte sa stať veľmajstrami. My v Profimede však vieme ako na to a tiež vieme, že vy to rozhodne dokážete! 🙂
Na úvod si povedzme, že aj snímateľný strojček (rovnako ako snímateľné zubné náhrady) si starostlivo čistíme. Zubnú pastu nepotrebujeme. Pracujeme so zubnou kefkou, robíme to dôsledne a denne. Pravidelne používame aj čistiace tablety, ktoré sa starajú o hygienickú čistotu, nie o mechanické čistenie. Ani keby v pohári vírilo najviac divokých bublín, kefku to nenahradí.
Fixné strojčeky predstavujú úplne nové zákutia, kde sa môže uchytiť zubný plak. A určite si rýchlo všimnete, že zároveň sú prekážkou v čistení. Vy sa preto okrem trpezlivosti potrebujete vybaviť niekoľkými skupinami pomocníkov. Tou prvou sú pomôcky na mechanické čistenie. V prvom rade je to zubná kefka určená na strojčeky. Čistiaca hlavica má znížený stred (predstavte si vystrihnuté vlákna), aby obklopila mechanizmus strojčeka a dosiahla na zuby, alebo je zásadne užšia, aby sa s ňou dalo úspešne čistiť nad aj pod líniou aparátu. Ďalej je to takzvaná jednozväzková kefka (tiež nazývaná sólo alebo single). Táto kefka umožní ešte lepší a cielenejší dosah na zle dostupné miesta a čistenie okolo zámkov. Treťou pomôckou sú medzizubné kefky, ktoré môžeme použiť dvojakým spôsobom. Tak ako predpokladáme, teda na nevyhnutné čistenie medzizubných priestorov. A tiež na čistenie medzi mechanizmom strojčeka a zubom aj okolo zámkov. Na takýto účel sa skvele hodí väčšia veľkosť medzizubných kefiek so štetčekom v kónickom tvare. Finále patrí zubnej niti. Na prácu okolo zámkov je vhodná relatívne veľmi silná niť. Dostať ju v škatuľke či puzdre ako „superfloss“ a ide o jednorazové dieliky, ktoré majú na jednom konci tenšiu a pevnú zavádzaciu časť a na druhej strane koniec na držanie. Priestor medzi oboma koncami tvorí materiál, ktorý úspešne vyplní čistený priestor a veľmi dobre stiera plak.
V prípade zubnej pasty a ústnej vody je najlepšou voľbou starostlivosť prispôsobená na mieru. Teda s dostatočnou preventívnou ochranou proti kazu v podobe fluoridov v kombinácii s antibakteriálnou látkou. Vďaka nim nás pasta a ústna voda ako záchranná vesta chránia pred chybami – nedostatkami v čistení. Eliminujú baktérie a pomáhajú regenerovať sklovinu.
Úplne mimo bežných pomôcok sú potom vosky a silikóny ako ochrana mäkkých tkanív v ústach. Malý kúsok materiálu sa vypracuje medzi prstami do guľôčky a umiestni na tú časť strojčeka, ktorá sa nám zdá (alebo je) ostrá a dráždi sliznicu, ku ktorej prilieha. So silikónom sa pracuje ľahšie, vosk zase lepšie drží. Obe poskytujú značnú úľavu. Pokiaľ už došlo k podráždeniu, poraneniu, alebo sa vytvorila afta, okamžitým riešením sú produkty G.U.M AftaMed. Gél, sprej alebo výplach ihneď pokryjú postihnuté miesto a zabránia dráždeniu odhalených nervových zakončení. Bolesť zmizne a hojenie sa urýchli.
Pri starostlivosti o implantáty platia veľmi podobné pravidlá, a práve preto sa výklad starostlivosti so strojčekmi zvyčajne spája. Je veľmi dôležité vedieť, že o implantát (či už je samostatný, tvorí mostík alebo ide o hybridnú zubnú náhradu) sa staráme ešte starostlivejšie ako o zub. Miesto, kde je implantát titánom kotvený do čeľusti, je náročné na čistenie a súčasne predstavuje miesto ohrozenia. Titánu, ani na ňom sediacej porcelánovej korunke nič nehrozí. Ďasno okolo materiálu sa však môže zapáliť. Aj tu sa bude usadzovať zubný plak a bežná kefka naň nedosiahne. Nevyhnutne na týchto miestach musíme používať drobnú kefku na implantáty s vhodne zakriveným krčkom, jednozväzkovú kefku a tiež praktický superfloss. Pokiaľ ide o zubnú kozmetiku, je potrebné sa zamerať na antibakteriálne zložky. Konvenčné s chlórhexidínom, alebo efektívne prírodné, napríklad s čajovníkovým olejom. V Profimede takúto starostlivosť predstavuje dvojfázový antiseptický systém Paroex od G.U.M s líniou určenou na akútnu starostlivosť (v prípade zápalu) alebo ako prevenciu. Skvelé výsledky a možnosť dlhodobého použitia ponúka značka TEBODONT s vysokou koncentráciou čajovníkového oleja. Štatistiky stále varujú, že asi každý desiaty pacient príde o implantát v dôsledku periimplantitídy – zápalu kosti v okolí implantátu, na ktorej má leví podiel kvalita ústnej hygieny.
Hoci to vyzerá náročne, záver je veľmi pozitívny. Dnes máme možnosti dosiahnuť požadovanú estetiku zubov ich opravou alebo doplnením tých stratených. Chrup je funkčný a naše sebavedomie stúpa. Máme veľa možností, ako sa o zuby starať aj v prípade veľmi špecifických potrieb. Stačí teda len vedieť a chcieť. A pamätajte, že spolu s vaším zubným lekárom a dentálnym hygienikom ste jeden tím. Pravidelné návštevy, priebežná starostlivosť a prípadná včasná pomoc spolu s vašou domácou starostlivosťou, ktorú rozhodne dnes už môžete vykonávať kvalitne, vás ochránia pred všetkými rizikami. Úsmev 🙂
Potrebujete poradiť?
Napíšte našim odborníkom
