Slovensko
Česká republika
Poľsko
Maďarsko

Prečo práve tea tree olej?

NB
MDDr. Nikolleta Benešová
čítanie na 2 min
Zdieľať na
Tea tree olej po stáročia využívali už pôvodní austrálski obyvatelia. Predstavoval tradičný liek pri poraneniach, zápaloch pokožky či ochoreniach úst. A to aj v čase, keď jeho efekt ešte nebol vedecky overený. Súčasné štúdie poukazujú na jeho antiseptické účinky, pre ktoré sa začal využívať ako účinná zložka antibakteriálnych ústnych výplachov, zubných pást alebo lokálnych gélov a sprejov. Tie majú najmä v prípade zápalu ďasien za úlohu dopĺňať dôkladnú ústnu hygienu a mechanické odstraňovanie zubného plaku.

Tea tree oil je esenciálny olej získavaný z listov austrálskej rastliny kajeput striedavolistý (Melaleuca alternifolia) čiže čajovníkový strom. S čajovníkom čínskym, ktorého listy sa tradične využívajú na prípravu čaju a s ktorým by sa mohol kajeput zamieňať, má však pramálo spoločného. Ide o odlišný druh stromu krovitého vzrastu, ktorý sa vyskytuje hlavne na austrálskom pobreží Nového Južného Walesu.

Tea tree olej sa získava z listov kajeputu destiláciou za pomoci pary a v čistom stave obsahuje okolo 100 rôznych látok. Medzi hlavné účinné zlúčeniny patria najmä terpény a ich alkoholy ako terpinen-4-ol, 1,8-cineol, linalool, α-terpineol alebo α-pinen. Výsledný efekt oleja vždy závisí od zloženia a zastúpenia jednotlivých terpénov. Zvyšujúci sa počet klinických štúdií dokazuje antiseptické, antibakteriálne a antifungicídne účinky, medzi ktoré patrí aj účinok na baktérie spôsobujúce vznik zubného kazu a paradentózy. Využitie prípravkov ústnej hygieny s obsahom Tea tree oleja je teda založené na pôsobení proti jednotlivým druhom ústnych baktérií a odporúča sa ako doplnok dôkladnej ústnej hygieny najmä pri zápaloch ďasien a ich krvácaní.

Práve pre svoj protizápalový účinok majú tieto prípravky pozitívny vplyv pri výskyte áft či iných nepríjemných lézií na sliznici, napríklad odrenín od zámkov či drôtikov fixných strojčekov. Podobne sa odporúčajú aj pri otlakoch na sliznici v dôsledku zle sediacich zubných náhrad, ktoré by mali byť vhodne upravené zubným lekárom.

Pri riešení zápalov ďasien sa spolu so správne vykonávanou ústnou hygienou veľmi často využívajú aj iné, na rozdiel od Tea tree oleja na chemickej báze založené, účinné antibakteriálne látky. Najčastejšie sa využíva antiseptikum chlórhexidín. Dĺžka používania prípravkov obsahujúcich chlórhexidín je však limitovaná jeho koncentráciou. Po prekročení odporúčanej dĺžky užívania môže dochádzať aj k negatívnym efektom, ako je ovplyvnenie orálnej mikrobiálnej rovnováhy alebo usadzovanie pigmentácií na povrchu zubov a jazyka. Prípravky obsahujúce Tea tree olej môžu byť podľa výskumov jeho dlhodobou alternatívou bez podobných vedľajších účinkov.

Produkty

V predajniach
Ihneď v
Na sklade 1 ks
Ihneď v
V predajniach
Ihneď v
V predajniach
Ihneď v

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne