Osobný odber zadarmo, doprava od 3 € alebo zadarmo pri objednávkach nad 39 €. Darček k nákupu ku každej objednávke už nad 20 €!

ŠPECIALISTA V STAROSTLIVOSTI O ZUBY A TELO
Potrebujete poradiť?
+421 907 908 316

Odborníci varujú pred zubnými pastami s aktívnym uhlím


V poslednom čase sa na trhu objavujú zubné pasty, ktoré sľubujú vybielenie zubnej skloviny pomocou aktívneho uhlia.

Bieliaci účinok je v princípe postavený na teórii, že molekuly uhlíka majú veľký povrch, vďaka čomu môžu na seba viazať ďalšie molekuly vrátane pigmentov z povrchu zubnej skloviny. Avšak nikto nevie, čo všetko uhlík na seba v ústach viaže a či to nie sú aj látky, ktoré sú pre vyvážené prostredie v ústach dôležité. Aktívny uhlík nepozná žiaden rozdiel.

Doposiaľ nebol publikovaný jediný klinický výskum alebo štúdia, ktorá by potvrdzovala bieliaci účinok zubných pást s aktívnym uhlím, a rovnako nie je dokázané, že sú pre orálne prostredie v ústach neškodné.

Výrobcovia sa snažia dohnať bieliaci účinok abrazívnymi zložkami, preto pasty dosahujú vysokú hodnotu relatívnej dentínovej abrazivity RDA. Mnohí hodnoty RDA ani neuvádzajú.

Navyše väčšina týchto pást neobsahuje žiadne fluoridy, alebo sa vyskytujú len v nízkej koncentrácii.

Problematiku sme konzultovali aj s MUDr. Ladislavom Korábkom, CSc. z Lekárskej fakulty Karlovej univerzity, ktorý potvrdil skeptický názor stomatologických odborníkov.

Zdroj: zwp-online