Čo ste možno nevedeli o bielení zubov

PM
Tím Profimed
čítanie na 3 min
Zdieľať na
O bielení zubov, kedy je ako bielidlo použitý peroxid vodíka alebo karbamid peroxid, počul pravdepodobne každý. Určite každý, kto sa o bielenie zubov zaujíma. Metóda je známa a používa sa desiatky rokov. Jej vizuálna efektivita je zrejmá zásadným spôsobom.

Ide o chemický proces, pri ktorom aktívne molekuly oxidov uvoľňované z danej zlúčeniny (peroxid vodíka alebo karbamid peroxid, ktorý dosahuje finálne porovnateľný výsledok, ale účinkuje podstatne pomalšie) reagujú s pigmentmi na zubnej sklovine aj medzi jej kryštálmi a vďaka nemu sú priehľadné.

Profimed priviezol prvé bieliace pasty Rembrandt už po roku 2000. Rembrandt bol v tom čase lídrom na americkom trhu a portfólio obsahovalo nielen rôzne bieliace pasty, ale aj bieliace tyčinky, bieliace pásiky a domáce bieliace sady. Značku potom kúpila spoločnosť Johnson & Johnson a bohužiaľ sa jej vo veľkom korporáte už tak nedarilo. Dnes ju zoženiete len v Spojených štátoch.

Postupne sa na trhu objavovalo stále viac bieliacich prípravkov, kým Európska únia neobmedzila koncentráciu peroxidov v zubných pastách, páskach alebo iných prípravkoch na maximálnu hodnotu 0,1 % v lete v roku 2013. De facto týmto krokom obmedzila používanie a predaj len pre ordinácie zubných lekárov a dentálnych hygienikov.

Používanie peroxidových prípravkov s vyššou koncentráciou pod dohľadom zubného lekára je naďalej možné. Avšak zakúpiť si takýto produkt voľne v predajni, lekárni alebo na internete nie je legálne. Iste sa teraz opýtate "Prečo"?

Predpokladom bezpečného a bezproblémového bielenia je úplne zdravý chrup. Aj pri tej najlepšej snahe nemožno nahradiť vyšetrenie v zubnej ordinácii, ktoré môže odhaliť napríklad neošetrený zubný kaz.

Je teda ordinácia jedinou cestou k bielym zubom? Nie. Predovšetkým treba pripomenúť, že pri perfektne zvládnutej starostlivosti o zuby s manuálnou alebo elektrickou kefkou, kvalitnou zubnou pastou a pri pravidelnej dentálnej hygiene nemusí byť bielenie vôbec potrebné a zuby budete mať prirodzene biele. Ak konzumujete veľa potravín a nápojov, ktoré sfarbujú, je dobré investovať do špecializovaných zubných pást s obsahom prírodných enzýmov, ako sú papaín alebo bromelaín a ďalších látok, ktoré si s pigmentmi pri pravidelnom používaní poradia.

Pri výbere zubnej pasty si dávajte tiež pozor na hodnotu abrazivity. Čistenie zubov napríklad po konzumácii kyslého s pastou s vysokou hodnotou RDA môže mať za následok mikro úbytok zubnej skloviny. Bohužiaľ hodnota RDA (Relative Dentin Abrasivity) nie je povinnou informáciou výrobcu a nie všetci ju uvádzajú. Americká dentálna asociácia ADA považuje hodnotu RDA 250 a viac za už škodlivú.

Ale aby sme sa vrátili k zosvetľovaniu / bieleniu zubov. Možností je veľa. Zosvetľujeme s bieliacimi pastami s obsahom enzýmov a malého množstva peroxidov (0,1%). Tiež sú veľmi obľúbené zubné pasty s obsahom aktívneho hydroxyapatitu, ktorý vytvára na povrchu zubnej skloviny novú, tenkú, svetlú vrstvu. Zuby sú svetlejšie, hladšie (!) a vďaka tomu sa oveľa menej zafarbujú. Iné zubné pasty obsahujú okrem čistiacich zložiek aj napríklad látku PVP, ktorá bráni ďalšiemu zafarbeniu. A kto nie je spokojný s dlhodobým účinkom zubných pást, môže podstúpiť ordinačné bielenie, alebo využiť domáce bielenie aktivované LED svetlom, ktoré ponúka napríklad značka Smilepen.

Vybrané bieliace prostriedky si zakúpite aj v predajniach PROFIMED, kde vám zaškolený personál pomôže vybrať tú správnu starostlivosť na mieru.

Produkty

Potrebujete poradiť?

Napíšte našim odborníkom
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultácia dentálnej starostlivosti
Iveta Bulínová
odborná konzultácia kozmetiky
Dostupnosť v predajniach
Kliknutím na predajňu zistíte adresu a otváraciu dobu
Adresa
Telefón
Email
Google Maps Detail predajne