Ako sa nezamotať pri výbere zubnej nite
Keďže práca so zubnou niťou nie je jednoduchá, je správne, ak sa s ňou prvýkrát stretnete ako malé dieťa. V tejto situácii navyše nemusíte robiť nič viac, len pekne otvoriť ústa. Malým deťom totiž čistia zúbky rodičia a veľmi účinne tak zabraňujú vzniku medzizubného kazu. Ideálnou pomôckou v tomto prípade je takzvaný FLOSSER, teda niť natiahnutá v malom plastovom oblúku (zámerne nepíšeme napnutá, pretože úplne napnutá v ňom byť nemá) s držadlom. Ovláda sa ľahko, pretože odpadá pre niekoho náročné držanie nite medzi prstami. Práve preto môžu flossery samozrejme používať aj dospelí. Kritériom výberu tohto typu zubnej nite je predovšetkým jednoduché ovládanie a vhodnosť pri asistovanom čistení zubov.
A sme pri nitiach navinutých na praktickej cievke s dĺžkou až niekoľko desiatok metrov. (Ak však stojíte o malú verziu, dá sa zaobstarať aj malý model so zásobou okolo troch metrov.)
Voskovaná a nevoskovaná
Rozhodne medzi nimi nie je priepastný rozdiel. Obe tieto skvelé pomôcky veľmi efektívne odstraňujú zubný plak. Tá nevoskovaná (predstavujte si menej klzký povrch) čistí o niečo efektívnejšie a podľa „vŕzgania“ spoznáte, že zub je už úplne zbavený plaku. Voskovaná sa však o niečo lepšie ovláda a zavádza. Ak začínate, vyberte si voskovanú.
Niť a páska
Zubná niť prenikne do miest, kam sa nedostane ani najmenšia medzizubná kefka. Avšak v prípade, keď sa zuby dotýkajú (a niekedy je kontaktný bod naozaj tesný), niť sa môže pri zavádzaní strapkať. To však neznamená, že čistenie tu vynecháme. Vtedy volíme dentálnu pásku. Absolútne najtenšou je EasyFloss od značky G.U.M. Len jediné ploché vlákno vyrobené z teflónu sa dostane aj tam, kde ste to považovali za nemožné.
Malá aj veľká niť
Takzvané expandujúce nite po krátkom kontakte so slinami zväčšia svoj objem a vyplnia tak medzizubný priestor. Ľahko ich vďaka tomu zavediete a následne s nimi efektívne čistíte.
S niečím navyše
Niť sa dá potiahnuť aj napustiť účinnou látkou, alebo jej dodať príchuť. Potom budete mať pocit dokonalej čistoty medzi zubami. Dôležitejšou vlastnosťou je fluoridácia, vďaka ktorej niť prispieva k ochrane pred zubným kazom. Množstvo baktérií zase redukuje chlórhexidín (CHX) alebo čajovníkový olej. Zaujímavú alternatívu poskytujú aj mikronizované silikáty na povrchu, ktoré pomáhajú s odstraňovaním pigmentácií medzi zubami.
Najšpecializovanejšia
Ak máte fixný strojček, korunku, mostík alebo implantát, s obyčajnou niťou nebudete veľmi spokojní. Do týchto miest sa niť oveľa ťažšie zavádza a je potrebná oveľa väčšia sila (hrúbka). Máte však možnosť siahnuť po nie celkom malom výbere „superflossov“, ktoré sú vytvorené presne pre prácu v ťažkom priestore. Väčšina z nich sa hodí pre akýkoľvek z vyššie opísaných „problémov“. Táto niť nie je len niekoľkometrové vlákno. Ide o samostatné diely, pri ktorých je na jednom konci pár centimetrov pevnej časti, ktorá umožňuje pohodlné zavedenie. Potom nasleduje dostatočne široká „bavlnka“, ktorou perfektne vyčistíte väčšie členité priestory okolo zámkov strojčeka, pod mostíkom alebo pod korunkou nasadenou na implantáte. Na konci je potom bežná zubná niť na dočistenie bežných medzizubných priestorov.
Produkty
Odoslaním súhlasíte so spracovaním emailu za účelom informovania o dostupnosti konkrétneho produktu. Máte právo svoj súhlas odvolať. Viac informácií v zásadách spracovania osobných údajov.